Auktion V19

5352_4.

DRILLING, Tyskt, fabrikat: Heym, hammerless, modell Sidolås, kal. 20/70-7x57R, tillvnr. 50644, vapen ID: SE1654858, piplängd 63,5 cm , trångborrning ca 3/4+cylinder, förlängd spång med kryssbult, stålfärgad baskyl med förhand uttagbara sidolås, lyxgraverad, toplever, signalsstift, hanspännare med automatiskt sikte, dubbla avtryckare med snälltryck på den främre, nätskuren framstock, träkolv med pistolgrepp och kindstöd, bakelitbakkappa, rembyglar. Toppmonterad Pecar Champion 4x i fyrfots hakmontage, bruksslitage, något sliten blånering på piporna, märken och repor på kolven, spår av torkat fett i mekanismen och runt avtryckarna i övrigt GOTT SKICK.

Utrop: 12000 - 14000 SEK